A SecOps Europe 2018 IT-Biztonsági Konferenciát és Expót (korábban ProDay) harmadik alkalommal rendezték meg, ám ezúttal európai szintű kiterjesztésnek lehettek tanúi a látogatók, akik tíz különböző országból érkeztek. Az esemény célja volt a kiberbiztonság minél szélesebb körben való tudatosítása, továbbá a tudásmegosztás elméletben és gyakorlatban.

A két nap alatt több mint ezren látogattak el az előadásokra és a különböző kiberversenyekre. Az első napon rendezték meg azt a TTX nevű (Tabletop Exercise) megmérettetést, aminek az európai döntőjét - Cyber 9/12 Student Chalange - az Atlanti Tanács (Atlantic Council) és a Genfi Biztonságpolitikai Központtal (GCSP) együttműködve rendeznek meg áprilisban, Genfben. A budapesti eseményre külföldről is érkeztek csapatok. Végül a magyarok készítették el a legjobb nemzeti kiberkrízis-kezelő forgatókönyvet. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem diákjai (Bártfai Fanni, Bohács Ferenc, Kiss Sándor, Szőke Ágoston) és felkészítő tanáruk (Dr. Gyaraki Réka rendőr őrnagy) számára a SecOps Europe csapata szervezi le a részvételt a döntőn, továbbá a kétezer euróból az utazásukat is finanszírozhatják.

A második napon, a Cyber Range kibergyakorlaton azok az IT-biztonsági szakértők vettek részt, akik egy egész ország (vagy gazdaság) kiberbiztonságáért felelnek. Ők az egyes országok CERT-jei. Idén négy ország képviseltette magát (Csehország, Lengyelország, Szerbia és Szlovákia), ahol a hazai csapat diplomatikusan a támadó szerepet vállalta fel. A kiélezett harc során a magyarok folyamatosan támadták a többi csapat által megvédendő áramfejlesztőt és annak elósztóközpontját, miközben egy elveszett adathalmazt is meg kellett keresniük a résztvevőknek. Mindezt egy olyan szimulált környezetben, ahol kritikus hiányosságok mutatkoztak az IT-biztonsági infrastruktúrában. A szlovák SK CERT találta meg elsőként az eltűnt adathalmazt, továbbá ők verték vissza a legsikeresebben a támadásokat, ami nem kis feladatnak bizonyult, tekintve, hogy a magyar CERT csapat tagjai állhatatosan támadtak. A szlovákok egy vándorkupával tértek haza.

A konferencia és kiállítás legnépszerűbb témája a SOC-al (Kiberbiztonsági Műveleti Központ vállalatok és állami szereplők részére) és az eseménykezeléssel kapcsolatos előadás volt. „Az adatok védelmére mindinkább nagyobb figyelmet érdemes fordítani a megszaporodott kibertámadások miatt, amire évek óta felhívjuk a hazai és nemzetközi vállalatok figyelmét. Mindvégig azon izgultunk, hogy az egész Európára kiterjesztett konferencia sikeres legyen, ugyanis az itthoni közönség sokra értékeli munkánkat, ki is nőttük a Dürer Kertet, ám nemzetközi szinten vártak ránk meglepetések. Minden nehézség ellenére remekeltünk. Arra azonban nem is gondoltunk, hogy pont a SOC lesz a legnépszerűbb, amikor Zuk Avraham is itt volt, és még sokan mások.” – nyilatkozta Gyebnár Gergő, a SecOps Europe alapító-főszervezője.

A Cyber 9/12 elődöntő nyertes csapat tagjai:

- Bártfai Fanni 3. éves RTK biztonsági szakirányos hallgató

- Bohács Ferenc 3. éves Katasztrófavédelm iparbiztonsági szakos hallgató

- Kiss Sándor 3. éves RTK gazdaságvédelmi szakos hallgató

- Szőke Ágoston 1. éves NETK biztonság - és védelempolitika szakos hallgató.

 

 

(Forrás: telekomesit.hu, SecOps Europe 2018 / Fotö:SecOps Europe 2018)